Ekonomi

Küresel ısınma ‘arıları’ da etkiledi: Uyumaları gereken zamanda uçuyorlar

Ordu’da bu yıl kış kurak geçtiği için bal arıları kış uykusuna yatamadı. Uyuması gereken arılar uçmaya başlayınca kışlık besinleri olan balı erken tükettiler. Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, ilkbahar beslemesinin kışın yapıldığını, aksi takdirde arı ölümlerinin yaşanabileceğini söyledi.

Arıların, bitkilerin tozlaşmasının yanı sıra küresel ekonomik fayda sağlamaları nedeniyle insanlar için değeri oldukça yüksektir. 3 bin 500 aktif arı ve 613 bin kovan bulunan Ordu’da bu yıl kar yağmadığı için arılar uyuyamadı. 5 ay kış uykusuna yatmak zorunda kalan arılar uçmaya devam edince kendilerine bırakılan balı üretip tüketmeye başladılar. Aç kalan bal arılarının arılara destek keki ve bal verilerek beslenmesi gerektiği, verilmediği takdirde arı ölümlerinin meydana gelebileceği belirtiliyor.

“Mart ortasında yapmamız gerekeni şimdi besliyoruz”

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, “Arılarımızı yayladan getirdiğimde ekim sonu kış uykusuna yattılar ve uçmadılar, kış beslenmesi için içeride 15 kilo bal kaldı. Arılar hiç uyumaz ve sürekli yavru üretirler, bu normaldir.” Bu bir durum değil. Bu bir durum değil. İşte bu yaylalardan gelen ‘kışın arılarımıza yeter’ dediğimiz bal artık tükenme noktasına geldi. Bu nedenle mart ayı ortasında yapmamız gereken bahar beslemesini yapmazsak önemli arı ölümleri ile karşı karşıya kalabiliriz, bu bizim için sıkıntılı ve beklenmedik bir süreç.” .

“Beklenmedik bir gelişme”

Arılar kış uykusuna yatmadığı için arıları beslemenin önemli olduğunu kaydeden Çiftçi, Ordu’daki arıcıların bilinçli olduğunu ve bahar hazırlıklarına başladıklarını belirterek, “Küresel ısınma ve iklim koşullarından kaynaklı bir gelişme bu. bu aylarda büyük ölçüde uyumazlar, uçmazlar ve yavru vermezler, bu beklenmedik bir gelişmedir, bakanlığımızdan kovan başına 3 kilo şeker aldık, mart ayında 4 kilo verileceği bilgisi verildi ama bu şartlarda Artık arılarımızın 4 kilo şeker alması mümkün değil. Dolayısıyla şu anda bakanlığımızın arıcılara şekere öncelik vermesi değerli. Ocak ayında yapmamız gereken beslemeyi Ocak ayında yapıyoruz” dedi. biçim. – ORDU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu