Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail ve Ukrayna ile telefon görüşmeleri yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ile telefon görüşmesi yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Blinken, Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde, çatışmalarda sivillerin zararını en aza indirecek tedbirlerin alınması yönünde çağrıda bulundu.

Blinken, İsrail’in meşru müdafaa hakkını savunduklarını yineleyerek, Gazze’ye yönelik insani yardımın artırılarak hızla ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Kuleba ile Rusya-Ukrayna Savaşı’nı görüştü

Öte yandan Bakan Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile de telefonda görüşerek Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Toplantıda Blinken, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını yineledi ve ABD’nin Ukraynalılara takviye sağlamaya devam edeceğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Austin, İsrailli mevkidaşı Gallant ile görüştü

Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant ile İsrail-Filistin çatışmalarını görüştü.

Austin, askeri operasyonlarda sivillerin güvenliğine öncelik verilmesi gerektiğini belirterek, Gazze’deki sivillere yönelik Refah Sınır Kapısı’ndan geçen insani yardımın artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu