Haber

TEM’in Gebze güzergahında yeşil seferberlik

KOCAELİ (İGFA) – ‘Daha yeşil bir Kocaeli’ adına hayata geçirdiği proje ve yatırımlarla kent genelinde yaşayan vatandaşların kullanımına yeni yeşil alanlar kazandıran Büyükşehir Belediyesi, ağaçlandırma çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yeşilin her tonunu çoğaltmak için çabalayan büyükşehir grupları, Gebze bölgesinde de hummalı bir şekilde çalışıyor. Gebze TEM Otoyolu yan yolları ve bağlantı yollarının kenarlarında yüzlerce ağacı toprakla buluşturan Büyükşehir, hem doğanın korunmasına katkı sağlıyor hem de bölgeye görsel zenginlik katıyor.

72 bin metrekare ve 5 etaptan oluşan ağaçlandırma kampanyasında, 1. ve 2. etaplarda yaklaşık 23 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma çalışması yürütüldü ve farklı türde 1.049 ağaç dikildi. Diğer etaplarda devam eden çalışmalarda ise 1.500 Toros Sediri, 64 Dişbudak, 67 Süs Elma, 306 Şeker Akçaağaç, 25 Tijli kartopu olmak üzere toplam 1.962 ağaç ve 1.540 çalı dikildi ve otoyol çevresi dönüştürüldü. yeşil bir nesle. .

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı grupları, çevre düzenlemesi ve çevre düzenlemesi süreci kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda son teknolojiyi kullanmaktadır. Buna göre ekipler, çim dikim sistemlerinden “Hydroseeding” ile çim tohumlarını su ile karıştırarak dik yamaçların bir kısmına püskürterek uyguladı. Böylece Hydroseeding sistemi ile 4 bin metrekare çim ekildi. Yaz aylarında dikilen ağaçların kurumaması için alana sulama hatları döşeyen ekipler, düz alanlara çim sererek çalışmalarını sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu