Ekonomi

CLS, yaklaşan ABD hisse senedi ödeme değişiklikleri nedeniyle döviz kesintisini sabit tutuyor

Başlıca döviz mutabakat sistemi olan CLS Group, döviz ticareti ödeme talimatları için mevcut kesme süresini korumaya karar verdi.

Bu karar, yabancı varlık yöneticilerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 28 Mayıs’tan itibaren yatırımcıların ABD hisse senedi işlemlerini T+1 olarak bilinen işlemden bir iş günü sonra kapatmasını zorunlu kılan yeni düzenlemesinin etkilerine hazırlandığı bir dönemde alındı.

Mevcut iki günlük mutabakat dönemi olan T+2’den bu değişikliğin amacı, New York Borsası’ndaki GameStop ticaret olayıyla vurgulanan piyasa riskini azaltmaktır.

Daha kısa mutabakat döngüsü, denizaşırı yöneticilerin menkul kıymetler için ödeme yapmak üzere dolar temin etme süresini azaltacak ve bazılarını CLS’den yardım istemeye sevk edecektir. Yine de, CLS’nin baş büyüme sorumlusu Lisa Danino-Lewis, kuruluşun üyelerinin karşılaştığı sınırlamalar nedeniyle operasyonel zaman çizelgesini ayarlamayacağını belirtti. Üyelerin %40’ından fazlasının, bir gecikmeyi desteklemek için gerekli teknolojik ve operasyonel değişiklikleri uygulamak için bir yıla kadar zamana ihtiyacı olacaktır.

Ertesi gün mutabakatı için döviz ticareti talimatlarının gönderilmesi için son tarih şu anda 27 Mayıs gece yarısı Orta Avrupa Saati (CET) olarak belirlenmiştir. CLS’ye göre bu son tarihte yapılacak herhangi bir değişiklik, mevzuat değişiklikleri ve daha kapsamlı bir risk değerlendirmesi gerektirecek.

Kesin duruşa rağmen CLS, ABD’nin daha kısa bir takas döngüsüne geçişini takiben piyasayı izlemeye devam edecek ve yeni gelişmeler ortaya çıkarsa konuyu yeniden gözden geçirmeye açık. CLS’den Haziran ve Eylül aylarında güncellemeler bekleniyor.

Değişikliğe uyum sağlayamayan üyeler, CLS’nin takas ettiği 6,5 trilyon dolarlık ortalama günlük değerin (ADV) yaklaşık %50’sini oluşturuyor.

Avrupalı firmalar arasında yapılan bir anket, T+1 mutabakatı nedeniyle, varlık yöneticilerinin 50 milyar ila 70 milyar dolar tutarındaki günlük döviz işlemlerinin yaklaşık %40’ının CLS’nin güvenli çerçevesi dışında mutabakat yapmak zorunda kalacağını gösterdi. Bu rakam, dalgalı piyasa koşullarında yüz milyarlarca dolara çıkabilir.

Varlık yöneticilerinin endişelerine yanıt olarak CLS, geçen yazdan bu yana CLSSettlement hizmetinin piyasada istikrarsızlığa yol açmadan ertesi gün FX mutabakatı için geç gönderimleri idare edip edemeyeceğini araştırdı.

Bulgular, varlık yöneticilerinin %50’sinden fazlasının risklerinin çoğunu herhangi bir değişiklik yapmadan CLS aracılığıyla yönetebileceklerine inandıklarını, yaklaşık %35’inin ise T+1 mutabakat çerçevesine verecekleri yanıtı hala değerlendirdiklerini ortaya koydu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu