Ekonomi

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan enflasyon açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın dün yaptığı toplantıda yıl sonu enflasyona ilişkin beklentilerini açıklamasının ardından Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan açıklama geldi.

Katıldığı bir canlı yayın programında kurdaki dalgalanmaya ve yıl sonu enflasyon oranındaki artışa değinen Yılmaz, söz konusu artışın beklentilerin üzerinde olduğunu söyledi.

“ENFLASYON BEKLENTİLERİMİZİN ÜZERİNDE”

“Enflasyon beklentimizin üzerinde. Bütçe dengesi ve depreme bağlı farklı faktörlerin etkisi büyük. Sadece bu yıl merkezi yönetimde deprem için 762 milyar TL harcayacağız. Bu büyük bir yük. Ciddi bir yükü oldu. Telafi için aldığımız tedbirler enflasyona olumlu yansıdı.söz konusu.

“KURTTA GERÇEK BİR ZEMİNE GELİYORUZ”

Döviz kurundaki dalgalanmalara da değinen Yılmaz, şunları söyledi: “Döviz kurlarında istikrarlı bir seyir vardı, piyasa kuru ile Merkez Bankası kuru ayrışmaya başladı. Enflasyona da etkisi olan döviz kurunda reel bir seviyeye geldik. Merkez rezerv birikiminin de etkisi var. Bu süreç risk primini aşağı çeken bir durum. Enflasyonu kurdaki dalgalanmayla birlikte düşünmek gerekiyor. Bu geçici bir durum, daha kalıcı bir enflasyon için güçlendik. İnşallah önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.”terimleri kullandı.

Yıl sonuna kadar gündemlerinde bir ek vergi planlaması olmadığını söyleyen Yılmaz, en düşük emekli maaşı için yıl başına işaret etti.

egilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu